Choć 2021 dla nas rozpoczął się dopiero w sierpniu, to przez ten okres miało miejsce wiele niesamowitych wydarzeń. Od powstania zespołu KPS Stalpro Joker Powiat Pilski do meczu z Mistrzem Polski w zaledwie 5 miesięcy. Czas podsumować ten intensywny 2021 rok!

Wszystko zaczęło się na początku sierpnia, kiedy spotkali się Prezes firmy STALPRO Jacek Biegasiewicz, Starosta Powiatu Pilskiego Eligiusz Komarowski, Dyrektor Liceum Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile Grzegorz Witkowski, oraz Prezes UKS SMS JOKER PIŁA Jacek Wysocki. Powołana do życia została drużyna KPS Stalpro Joker Powiat Pilski, tym samym po 10 latach Piła wróciła na siatkarską mapę Polski. Plan od początku był ambitny – awans do 1. ligi.

Wokół zespołu, który swoją siedzibę ma w Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile, od początku działo się wiele interesujących dla kibica wydarzeń. We wrześniu w trakcie okresu przygotowawczego miał miejsce pierwszy event, podczas którego mieliśmy okazję poznać zawodników oraz pierwszy raz zobaczyć ich na boisku. W pierwszy weekend września w Pile w Turnieju „Stalpro Joker Cup” o Puchar Starosty Pilskiego mogliśmy podziwiać klasowe zespoły. 1. ligowe SPS Chrobry Głogów oraz Krispol Września, a także Reprezentacja Polski U-21, były z pewnością bardzo wartościowymi lekcjami przed rozpoczynającym się sezonem w 2. lidze. Tryumfatorem turnieju została prowadzona przez Daniela Plińskiego kadra Polski U-21, która zaledwie miesiąc później zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata.

Po intensywnym i wymagającym okresie przygotowawczym przyszedł czas na zmagania ligowe. Początek sezonu Pilanie rozpoczęli znakomicie wygrywając pierwsze mecze zarówno na wyjeździe ze Słupcą jak i w domu z Żaganiem. W 3. kolejce czekał nas już jednak pojedynek z Astrą Nowa Sól, która obok Aniołów Toruń oraz Orła Międzyrzecz stawiana była przed sezonem w roli faworytów do awansu, co znalazło swoje odzwierciedlenie w ligowej tabeli, w której czołówka wyklarowała się już po paru kolejkach. W zaciętym spotkaniu w Nowej Soli oglądaliśmy 5-setową walkę, z której górą wyszła Astra. Pilanie jednak szybko się podnieśli i serią wygranych umocnili się w górze tabeli. Końcówka 1. rundy była niezwykle emocjonująca. Pojedynki faworytów do awansu, sprawiały, że każda kolejka powodowała zmiany w pierwszej 4, a kibice z zapartym tchem śledzili wyniki poszczególnych spotkań. Finalnie czołówka tabeli po pierwszej części sezonu ukształtowała się następująco:

PozycjaDrużynaPunkty
148
244
343
436
532

Równo ze zmaganiami ligowymi rozpoczęliśmy rywalizację w Pucharze Polski. Naszym pierwszym przeciwnikiem był SKS Kozarym Gorzów Wielkopolski. Zespół z województwa lubuskiego w lidze zajmował ostatnią pozycję, zatem faworytem tego spotkania byli Pilanie, którzy świetnie się wywiązali z tego zadania, wygrywając 3:0. W następnej rundzie czekał nas bardzo ciężki pojedynek z Aniołami Toruń na wyjeździe. Drużyna pokazała jednak charakter i wolę walki odnosząc zwycięstwo 3:1 na bardzo trudnym terenie. W następnej rundzie czekał na nas zespół SPS Konspol Słupca, z którym w tym roku mierzyliśmy się 3 razy (1. kolejka rundy rewanżowej rozgrywana była jeszcze w grudniu). Stawką zwycięstwa było wejście do 1/16 TAURON Pucharu Polski, oraz spotkanie z przeciwnikiem z 1. ligi lub PlusLigi. Mecz w hali przy Pola przebiegł jednak pod dyktando Pilan i to oni mogli cieszyć się z awansu do kolejnej rundy – a w niej wylosowaliśmy aktualnego Mistrza Polski z Mistrzami Olimpijskimi w składzie – Jastrzębski Węgiel.

Spotkanie z Jastrzębiami było niewątpliwie sportowym wydarzeniem roku w Pile. Na halę przy ul. Pola 11 przybyły tłumy. Pojemność obiektu pozwala na wpuszczenie 1000 kibiców i limit ten został wykorzystany co do ostatniego miejsca. Fantastyczne widowisko na boisku i gorąca atmosfera na trybunach została doceniona nawet przez Mistrzów Polski. Niestety Stalpro Joker Powiat Pilski nie sprawił niespodzianki na boisku. Jastrzębski Węgiel pewnie tryumfował 3:0, jednak to kibice byli prawdziwymi wygranymi. Pomimo wieloletniego braku męskiego zespołu, wiele kibiców pokazało, że pamięta lata świetności siatkówki w Pile.

Mamy głęboką nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom, podczas domowych spotkań ligowych hala również będzie pękać w szwach. Ten fantastyczny pełen siatkarskich emocji na najwyższym poziomie rok dobiega końca. Cieszymy się jednak, że już niedługo ponownie zobaczymy się z Wami – naszymi kibicami na trybunach. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego na 2022 mamy jeszcze ambitniejsze plany, a dzięki Waszemu wsparciu z trybun z pewnością uda nam się osiągnąć sukces.